Sipas tij, sa m t vuajtur t . Gjirokastra sht nj thesar i Shqipris, dhe nj vend i trashgimis botrore t UNESCO-s, pr shkak t vlerave t saj t jashtzakonshme historike dhe kulturore. Keshtjella e Gjirokastres nuk eshte emertuar prej nji poemthi ne kohe te monizmit pas nje mbretereshe te quajtur "Argjiro" qe u hodh nga shkembi per te mos rene ne duar te turqve. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, n muajin shtator 25 SHKURT 2020 Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, manifestimi m i rndsishm i trashgimis son shpirtrore, do t zhvill Pas viit 44 qyteti i Gjirokastres ishte ne rindertim e megjithate edhe jeta kulturore e folklorike nuk mungonte. About See All.

Sipas ministres Elva Margariti, festivali sht nj ngjarje e shumpritur. N kuadr t zhvillimit t Festivalit Folklorik Kombtar Gjirokastr 2015, kan nisur dje punimet restauruese t skens, ndriimit, mureve dhe elementeve t tjera n kshtjelln e qytetit. Rrethi sht i famshm pr prpunimin e drurit dhe t gurit, pr prodhimet blegtorale dhe rakin. Traditn e vrtet ky lloj aktiviteti artistik kombtar e krijoi n vitin 1968, kur n emrtimin e tij u . Gjat vizits s sotshme t ministres s Kulturs Mirela Kumbaro, n . Histori dhe Kultur.

Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs i parashikuar t mbahej kt shtator do t zhvillohet n pranvern e vitit t ardhshm, vendim ky i marr si pasoj e situats n t ciln ndodhet pr shkak t Covid-19. 4,594 people like this. Gjat shtat ditve dhe netve t festivalit, n kt veprimtari q zhvillohet nj her n 5 vite, morn pjes si konkurrues 1,700 artist, pasuar . 8 Prill 2015 - 12:01 . or. Ajo mbeshtetej nga shtepia e kultures e qytetit me amatore qe pas punes merrnin pjese ne korin e saj, ne organizimin e mbremjeve tematiko-defrimi,festivalet e kengeve e valleve popullore, takimet e orkestrave popullore, koncertet e bandes frymore [] or. Ballina Art (VIDEO) Festivali Folklorik i Gjirokastrs/ Ministrja Margariti: N pranvern e 2021 Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, n pranvern e vitit 2021 17 QERSHOR 2020 Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs do t zhvillohet n pranvern e vitit 2021. Si qytetet e tjera evropiane, evolucioni i Gjirokastrs filloi q n antikitet dhe vazhdoi gjat Mesjets dhe Rilindjes Evropiane. fjalkalimi juaj Gjat ktij eventi ekspozohen instrumentt m t . Arkiva Lajme - Tv Klan 2000 Gjirokastra prgatitet pr rikthimin e krenaris, Festivalin Folklorik.

"Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs sht nj ngjarje e madhe dhe e shumpritur. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Ajo u mbajt pr her t par n vitin 1968 dhe vlersohet si ngjarja m e rndsishme n Kulturn Shqiptare. Embed share. See more of Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr on Facebook. Pr kt arsye sht vendosur vetm nj shtyrje dhe []

Si qytetet e tjera evropiane, evolucioni i Gjirokastrs filloi q n antikitet dhe vazhdoi gjat Mesjets dhe Rilindjes Evropiane. Zahire.Shqiptare aj mali, gliko, raki dge sherebel nga Lunxhria, Pogoni, Libohova Town Bashkia Libohov , Nepravishta. Kreu Lajme Art&Kulture shte koha per Festivalin Folklorik te Gjirokastres . Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) Albaniyann cnubunda yern Girokastra hrinin eyniadl qalasnda hr be ildn bir keiriln snt festival. Festivali folklorik kombtar dhe shtja e klasifikimit dhe paraqitjes s vlerave m t mira National Folk Festival and the Issue of Classification and Presentation of "The best Values" 28/09/2009; . Festivali Folklorik Gjirokaster ende nuk ka nisur pergatitjet (29 Korrik 2000) RTV KLAN. N 11 tetorin e vitit 1968 u el n qytetin muze t Gjirokastrs edicioni i par i Festivalit Folklorik Kombtar t Gjirokastrs-FFKGJ, festival i cili, prej ather shnjohet t jet nj aktivitet unikal n ruajtjen, mbrojtjen dhe popullarizimin e trashgimis kulturore shpirtrore n Shqipri. Create new account. TIRAN, 24 shkurt /ATSH/ Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs do t zhvillohet n muajin shtator 2020, n Kalan e Gjirokastrs. Balkanweb traditn e vrtet ky lloj aktiviteti artistik kombtar e krijoi n vitin 1968, kur n emrtimin e tij u prfshi edhe emri i qytetit organizator. Lajmi bhet i ditur nga ministrja e Kulturs Elva Margariti e cila njofton se Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, manifestimi m i rndsishm i trashgimis son shpirtrore, do . Festivali Kombtar i Folklorit t Gjirokastrs (Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) sht nj festival artistik q mbahet do pes vjet n Kalan e Gjirokastrs. (Albanees: Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) Folklore toen Toeristen die Albani bezochten in de communistische jaren werden altijd getrakteerd op een of meer optredens van Albanese folklore-groepen. Festivalul a avut loc pentru prima dat n 1968 i este considerat un eveniment important n cultura albanez. Do t mbahet n datat 10-16 maj n Kalan e Gjirokastrs. Festivali filloi m 29 shtator, e njohur zyrtarisht si Dita Kombtare e Trashgimis Kulturore, ndrsa u mbyll m 5 tetor 2005. Embed share. Community See All. Kultura e Gjirokastrs. Sot sht koha pr t vendosur pr organizimin e FFK-s n vitin 2008. Gatimi ka rrnj osmane e cila vihet re nga kombinimi i vajit, erzave dhe . Formulari i Aplikimit, nj film dokumentar 10 min kushtuar FFKGJ, 10 fotografi si dhe . 4,594 people like this. 0:49. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs sht manifestimi m madhshtor ku artisti i madh popull n kalan historike n sofrn e kngs, n at podium madhshtor, n panteonin e folkut ka shpalosur me tr pasionin e shpirtit artist, kngt, vallet, ritualet, baladat, kostumet befasuese shumngjyrshe dhe tr . Pr her t par ky aktivitet u zhvillua n qytetin e Tirans, n vitin 1957, me sigln "Festivali Kombtar i Kngs Muziks dhe Valles". Forgot account? Festivali Folkorik i Kngs n Gjirokastr po rikthehet n edicionin e tij t 10-t. Festivali Folklorik i Gjirokastrs, sofra m e madhe e trashgimis shpirtrore shqiptare, do t zhvillohet n pranvern e 2021. Pas pothuajse gjysm shekulli dhe 10 edicioneve t organizimit t tij: [] The festival was first held in 1968 and is regarded as the most important event in Albanian culture. Festival ilk df 1968-ci ild ba tutmudur v Albaniya mdniyytinin n vacib hadissi hesab olunur. sht nj juri prej 7 vetsh q do t vlersoj se si vijn n vitet 2000 perlat e muziks popullore shqipe. Festivalul Naional Folcloric Gjirokastr (n albanez : Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) este un festival de arte organizat la fiecare cinci ani la Castelul Gjirokastr din Gjirokastr, n sudul Albaniei. Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr - Home | Facebook Photos See All Videos "Made in Albania" n Pazarin e Restauruar t Gjirokastrs. Log In. ARBERIAONLINE. N veprimtarit e Festivalit IV m 1983 deri n prfundimin e tij u prfshi pothuaj nj e dyzeta e popullsis s vendit. Festivali Folklorik i Gjirokastrs, Hasi interpreton i bashkuar. Trmeti i 26 nntorit dhe m pas pandemia Covid-19 ngriti pikpyetje t mdha mbi zhvillimin e ktij aktiviteti", - tha Margariti. Kt e ka br t ditur profesori i Universitetit t Arteve, njkohsisht edhe Drejtor i Trashgimis Kulturore n Ministrin e Kulturs, Vasil Tole, duke thn se . Gjirokastra sht nj thesar i Shqipris, dhe nj vend i trashgimis botrore t UNESCO-s, pr shkak t vlerave t saj t jashtzakonshme historike dhe kulturore. GEZIM KASO - atje ku me lindi nena; Himni Kombetar i Shqiperise; himni kombetar; Home Based Business Progam; Watch online TV on Your PC with SatelliteDirect - . Drejtoria Rajonale e Kulturs Kombtare Gjirokastr sht nj nga institucionet, q si i thon kndej nga Gjirokastra ka sebepin. Rikthehen ritet pagane, keto vlera te rralla te trashegimise kombtare. Girokastra Milli Folklor Festival (alb. Festivali folklorik n edicionin e 11 ishte parashikuar kt vit gjat muajit shtator, por zhvillimi i tij n pranvern e vitit 2021 sht pr shkak t pandemis. N sken do t ngjiten mbi 900 barts t foklorit nga i gjith vendi. Dhe pr . N qytetin e Gjirokastrs fillon sot Festivali Folklorik, nj nga evenimentet m t bukura t muziks popullore shqiptare. The Gjirokaster National Folklore Festival (Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) is one of Albania's most important cultural events, held every five years atop Gjirokaster's ancient fortress. Trmeti i 26 nntorit dhe m pas pandemia Covid-19 ngriti pikpyetje t mdha mbi zhvillimin e ktij aktiviteti", - tha Margariti. FILMI DOKUMENTAR. PREZENTIM DINJITOZ I HASIT N GJIROKASTR. N. Hyni n llogarin tuaj. See more of Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr on Facebook. M n fund si dihet pas tre fazave przgjedhse qyteti i gurt sht vendosur t pres veprimtarin m t madhe t tradits folklorike, duke u rikthyer n djepin e vet. 2010 Ishte nata e tret e Festivalit Folklorik t Gjirokastrs, ku u paraqitn me punimet e tyre grupet nga Qarku i Kuksit. N Gjirokastr mbahet kto dit Festivali Folklorik Mbarkombtar "Argjirofest-on" 2015-, i cilsuar si nj nga ngjarjet m madhore t pasuris shpirtrore, me pjesmarrjen e rreth 1200 artistve popullor nga t gjitha trevat mbarshqiptare. Lajmi bhet i ditur nga ministrja e Kulturs Elva Margariti e cila njofton se Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, manifestimi m i rndsishm i trashgimis son shpirtrore, do t zhvillohet n muajin shtator 2020, n Kalan e Gjirokastrs. Termi iso lidhet me ison e muziks kishtare bizantine dhe i referohet sfondit zanor mbshtets . Fjalori enciklopedik shqiptar (1985) FAKULTETI I VETERINARIS. Duke filluar nga sot, 10 Maj 2015 deri n dat 16 Maj 2015, n kalan e Gjirokastrs mbahet ArgjiroFest_On - Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr 2015. 16 check-ins. Takimi i par folklorik i "Ods Dibrane" u mbajt n Peshkopi, n salln e Teatrit, n vitin 1995, festivali i katrt i ksaj veprimtarie u zhvillua n datat 29-31 nntor 1998. Nj grup iso-polifonik nga Gjirokastra. Jo m kot Gjirokastra njihet si qytet i festivalit. Gjirokastr National Folklore Festival (Albanian: Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) is an artistic festival taking place every five years at Gjirokastr Castle in Gjirokastr, southern Albania.The festival was first held in 1968 and is regarded as the most important event in Albanian culture. FILMI VIZATIMOR.

Festivali Folklorik i Gjirokastres 2009 Valle dy. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs sht kandidat pr t'u pranuar n regjistrin e praktikave t ruajtjes s trashgimis jomateriale n UNESCO. Kt e ka br t ditur profesori i Universitetit t Arteve, njkohsisht edhe Drejtor i Trashgimis Kulturore n Ministrin e Kulturs, Vasil Tole, duke thn se . FILMI ARTISTIK. Le Festival folklorique national de Gjirokastr (en albanais : Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) est un festival artistique organis tous les cinq ans au chteau de Gjirokastr Gjirokastr, dans le sud de l'Albanie. 1 2 Next. N dy Festivalet e fundit kan marr pjes edhe grupe folklorike nga arbresht e Italis dhe t shqiptarve jasht Atdheut. 16 check-ins. Le Festival folklorique national de Gjirokastr (en albanais : Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) est un festival artistique organis tous les cinq ans au chteau de Gjirokastr Gjirokastr, dans le sud de l'Albanie. Nj aktivitet q ka si qllim ruajtjen dhe mbrojtjen e vlerave m t muara q kemi ne si komb. E hn, 18 Tetor, 2021 . sht fjala pr festivalin e organizuar n qytetin-muze t gjirokastrs, i cilsuar nga unesco -ja pasuri kulturore e njerzimit, i cili u quajt festivali folklorik kombtar i gjirokastrs dhe sht Mir se vini! 1 2 Next.

GJIROKASTER 2004, www.polyphonic.gr; Kenge Labe (Kurora Labe) Grupi Polifonik"BILBILEJTE" ne kenge Labe e valle . Lajmi u b i ditur nga ministrja e Kulturs, Elva Margariti, e cila n nj video t publikuar shprehet se "ne nuk do ta humbasim traditn dhe festivalin do ja sjellim publikut me gjith madhshtin e tij.

Contact Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr on Messenger. Pritet q Festivali Folklorik Kombtar t shoqrohet nga nj axhend e ngjeshur aktivitetesh si ekspozita, promovime botimesh, tryeza diskutimesh mbi krijimtarin, kostumografin si dhe . Nj ndr manifestimet m t rndsishme t trashgimis son shpirtrore, Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs do t mbahet kt shtator n qytetin e gurt. N qendr t Europs, n vendin m t bukur t Alpeve, Zvicr, ku tradita e kultivimit t kopshteve, vreshtave, fermave sht kultur shtetrore, shoqrore, njerzore, shikon bashkatdhetart e tu, t ardhur prej dekadash n . The National Folklore Festival of Gjirokastra (Albanian Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs ) is a multi-day art festival of folklore, which takes place every five years in Gjirokastra in southern Albania.The festival presented to the public traditional Albanian music, clothes and dancing from all areas in South Eastern Europe and Southern . Przgjedhje e disa prej kngve e valleve m t mira t festivalit follklorik t 1983, t cilat u rishfaqn n skenn e ndrtuar pr festivalistt tek Pallati i Sporteve "Partizani", Tiran. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs nuk dihet ende nse do t zhvillohet kt vit apo jo, si ishte njoftuar m hert nga Ministria e Kulturs se do t mbahej n muajin shtator. Muzika tradicionale polifonike shqiptare mund t ndahet ne dy grupe t mdha stilistike: ajo e luajtur nga gegt e Shqipris s veriut dhe ajo e toskve dhe Labris n pjesn jugore t vendit. Fjalori enciklopedik shqiptar (1985) - Faqe 11 - Enciklopedia Shqiptare. RIKTHEHET FESTIVALI FOLKLORIK,AKTIVITETI I GJIROKASTRES DO ZHVILLOHET NE PRILL TE 2015 LAJM. Kjo veprimtaria pr nga numri i grupeve artistike dhe hapsira e territorit t ekipeve pjesmarrse ka marr ngjyr kombtare. N kohn kur ishte ministr i Kulturs Edi Rama, skandali lidhej me prjashtimin prej tij t grupit folklorik t amve, duke e deklasifikuar si etni m vete. Gjirokastr National Folklore Festival. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, thuajse me histori gjysmshekullore, sht kandidat pr t'u pranuar n regjistrimin e praktikave m t rndsishme t ruajtjes edhe t trashgimis jomaterioale, n UNESCO. Festivali . Pr t'i ardhur n ndihm prgatitjes s grupeve prfaqsuese . Festivali Folklorik "Gjirokastra 2015" vjen me risi . N gjysm shekulli tradit t Festivalit Folklorik Kombtar t Gjirokastrs, Akademia e Artit edhe Trashgimis "Odea", s bashku me institucionet e kulturs kan dorzuar pr pranim n UNESCO dosjen me nj film dokumentar edhe 10 fotografi. FALMERAJER JAKOB FILIP. 04. Emri i prdoruesit tuaj. Gjirokaster Castle oh contraire on Flickr (Creative Commons) Looming over the Albanian town of Gjirokaster, the castle that was gradually built by hundreds of years of despots and dictators now . Grat shqiptare jan t njohura pr aftsit q kan pr punimet e dors, t cilat jan . Festivali i par Folklorik Kombtar i Gjirokastrs u zhvillua n vitin 1968, m 8 - 16 tetor. Lajmi bhet i ditur nga ministrja e Kulturs Elva Margariti e cila njofton se Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, manifestimi m i rndsishm i trashgimis son shpirtrore, do . Pas trmetit t 26 nntorit, 2019 vendi u prball me nj situat t jashtzakonshme, ku primare ishte akomodimi i menjhershm 17 mij banorve dhe hartimi i projekteve t rindrtimit. Festivali Folklorik i Gjirokastrs sht aktiviteti m i madh i muziks popullore n vend. Festivali Folklorik, zhgnjimi prej paprgjegjshmris . Not now. Gjirokastr (Albanian: [iokast], definite Albanian form: Gjirokastra; Greek: , translit. Festivali i sivjetm dshmoi se shpirti i popullit ka nj veti dhe nj fuqi t vrtet q t bind se kurr nuk do ta braktis kulturn e vet shpirtrore", arsyeton Lefteri. Argyrkastro [ar.iro.ka.stro]; Aromanian: Ljurocastru, Iurucasta or Iurucast) is a city in the Republic of Albania and the seat of Gjirokastr County and Gjirokastr Municipality. FESTIVALI FOLKLORIK KOMBTAR I GJIROKASTRS - Enciklopedia Shqiptare FESTIVALI FOLKLORIK KOMBTAR I GJIROKASTRS FESTIVALI FOLKLORIK KOMBTAR I GJIROKASTRS Manifestim kombtar i artit popullor, q prfshin kngt, vallet, melodit, veglat muzikore dhe veshjet popullore. Festivalda Albaniya vtndalar, diaspora . Histori dhe Kultur. Zoti Kasi, far sht br deri m tani nga DRKK-ja e Gjirokastrs pr Festivalin Folklorik 2015? Festivali Folklorik krkon mobilizim fondesh t mdha m shum sesa retorik boshe pseudo-atdhetare, gj q n Shqipri sot nuk mund t realizohet vese duke iu br thirrje firmave private, pa prmendur mundsin q ndonj aparatiku t'i vej mendja e t'u krkoj ndonj sponsorizim grekve (ruajna Zot). Festivali Folklorik i Gjirokastrs, sofra m e madhe e trashgimis shpirtrore shqiptare, do t zhvillohet n pranvern e 2021. N festivalin q do t zgjas 6 net do t marrin pjes 20 grupe konkuruese, me rreth 1200 festivalist. <p>Nga: SOKOL UNGA *GJIROKASTER-Sikundr sht lajmruar gjersisht nga t gjitha mje tet e informimit publik n Shqipri, m dat 16 maj t ktij viti prfundoi ritualin Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs. N Festivalin Folklorik mbarkombtar po marrin pjes interpretues t njohur por edhe grupe fmijsh tek t cilt po transmetohet kultura popullore. 1:09. Nuk ka rezultate . Ky eshte nje mutacion, nje hibrid mes legjendave per grate suliote e fantazive gjeopolitike. Prve muziks Gjirokastra sht e njohur pr ushqimin dhe prbrsit organik q gatuhen me mjeshtri.

4,638 people follow this. Pas ktij festivali t par, ku morn pjes t gjitha rrethet e vendit, n do pes vjet (prkatsisht: 1973, 1978, 1983, 1988 ), n kalan e ktij qyteti u zhvilluan rregullisht festivale folklorike kombtare. . Festivali Folklorik Gjirokaster. width px . Create new account. Gjirokastr, Albania, Get Directions. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, dorzohet dosja pr n UNESCO. Community See All. Festivali Folklorik do t zhvillohet n pranvern e 2021". It is located in a valley between the Gjer mountains and the Drino, at 300 metres . Shiko t gjitha Rezultatet . Not now. Rrethi i Gjirokastrs karakterizohet nga nj pasuri e madhe kostumesh, traditash muzikore dhe zakonesh popullore. Nga Festivali i Gjirokastrs 2015. Mungesa e zhvillimit t ktij festivali prej vitit 2009 kishte sjell degradim t ktyre elementeve. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs sht kandidat pr t'u pranuar n regjistrin e praktikave t ruajtjes s trashgimis jomateriale n UNESCO. Gjirokastr festivali folklorik - (14 Prill 2000) RTV KLAN.

N cilsin edhe t Kryetares s Komitetit Organizativ t FFKGJ, ministrja e Kulturs, Mirela Kumbaro, prezantoi dje prgatitjet pr festn e muziks folklorike.,olen cezari Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, manifestimi m i rndsishm i trashgimis son shpirtrore, do t zhvillohet n muajin shtator 2020, n Kalan e Gjirokastrs. About See All. Tiran, 8 prill - Me qllim mbrojtjen dhe popullarizimin e vlerave m t mira muzikore, koreografike, etnografike trashguar n shekuj, dhe me synimin e trheqjes s vmendjes s brezit t ri n veprimtarit e trashgimis kulturore, 12 qarqe te . "Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. Contact Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastr on Messenger. Forgot account? [1] The festival showcases Albanian traditional music, dress and dance from Albania . N fakt, kjo shnon hern e dyt t arbitraritetit t prjashtimit nga pjesmarrja e Festivalit t Gjirokastrs. N kt Qark prfshihen, Rrethi i Kuksit, Hasit dhe Tropojs. Festivali i Gjirokastrs 2015 do t zhvillohet n datat 10-16 maj n Gjirokastr. Die kwamen in de zomer naar de hotels in Durrs waar buitenlandse groepen logeerden en traden op in de open lucht, op het grote dakterras. "Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs sht nj ngjarje e madhe dhe e shumpritur. Celet sot Festivali Folklorik Kombtar Gjirokastra 2009, veprimtaria m e madhe kulturore mbarkombtare q synon mbrojtjen e vlerave m t mira t trashgimis son kulturore q prfshin grupe prfaqsuese nga t 12 qarqe t vendit. FALJA. Festivali Folklorik Kombtar u organizua n Gjirokastr n vitin 1968 dhe q ather sht br simbol i trashgimis s Shqipris. Festivali Folklorik Kombtar I Gjirokastrs Q n vitet e para pas lirimit n vendin ton filluan t organizoheshin festivale folklorike kombtare, t emrtuar thjesht Festival Folklorik Kombtar (FFK). Trashgimia kulturore mbarshqiptare . 4,638 people follow this. 1:38. . Shkruan: Man Poga - Has, 08. -Perfundon me sukses edicioni i 6-t i Festivalit te Festivalit 13.10.2019 - 15:51. N Gjirokastr, Festivali u zhvillua n vitin 1968, pr t vijuar ktu do 5 vjet deri n . TIRAN, 24 shkurt /ATSH/ Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs do t zhvillohet n muajin shtator 2020, n Kalan e Gjirokastrs. Ministrja Elva Margariti, e ftuar n emisionin "60 minuta" n Scan Tv, tha se vendimi do t merret n mbledhjen e ardhshme t qeveris. Festivali Folklorik i Gjirokastrs 16 maj, 2015 Embed share. Festivali Folklorik, larmi ngjyrash krejt shqiptare; Festivali Folklorik, larmi ngjyrash krejt shqiptare. I nisur t enjten me shfaqje teatri nga fmijt e Qendrs Kombtare t Kulturs, parakalimit t kostumeve popullore nga gjith trevat shqiptare, aktiviteteve q kryefjal kishin muzikn dhe vallen e tradits, Festivali Mbarkombtar Folklorik pr Fmij, njohu n mbrmjen e s shtuns fituesit e saj. Prfaqsohen grupe sipas rretheve dhe krahinave etnografike. N ceremonin e hapjes t organizuar n Kalan e qytetit muze t Gjirokastrs, e shpallur "Pasuri botrore e njerzimit . Festivali I u 'b m 8-16.X.198U. Log In. Gjirokastr, Albania, Get Directions. Gjirokastr National Folklore Festival ( Albanian: Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs) is an artistic festival taking place every five years at Gjirokastr Castle in Gjirokastr, southern Albania. Emertimi i sakte eshte Gjinokaster . Festivali Folklorik do t zhvillohet n pranvern e 2021". Kanali Shtate. The code has been copied to your clipboard. The National Folklore Festival of Gjirokastra (Albanian Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs ) is a multi-day art festival of folklore, which takes place every five years in Gjirokastra in southern Albania.